رفتن به محتوای اصلی
x

گشت و گذار در دانشکده های دانشگاه را از قدیمی ترین دانشکده دانشگاهمان آغاز می کنیم و در نشستی با آقای دکتر علی نواب رئیس این دانشکده پیرامون برنامه های سال گذشته و اقداماتی که در سال آینده به وقوع خواهد پیوست و سپس برنامه های استاد و دانشجو به بحث می نشینم.

دانشکده پزشکی قدیمی ترین دانشکده دانشگاه با مساحتی بالغ بر ۱۷۲۹۴ متر مربع زیربنا در کوی دانشگاه ساخته شده و پر عظمت ترین دانشکده دانشگاه می باشد که دارای آزمایشگاههای گروههای پاتوبیولوژی فیزیولوژی، فارماکولوژی، بهداشت، مرفو آناتومی، کلاسهای درس و تالار پهلوی، تالار سمینار، کتابخانه بزرگ قرائت خانه و جایگاه مخصوص مجلات و ساختمان امور اداری می باشد. و علاوه بر آن، مرکز جمعیت شناسی دانشگاه، آزمایشگاههای بیوشیمی، تغذیه بیولوژی و ژنتيك نيز بطور موقت در این دانشکده مستقر می باشد که با تکمیل ساختمانهای مربوط، به مکان های مخصوص انتقال خواهد یافت.

کلاسها و آزمایشگاههای دانشکده پزشکی مجهز به شبکه تلویزیون مدار بسته می باشد. این دانشکده دارای ۶ گروه داخلی، جراحی، بهداشت، پاتوبیولوژی، مرفو آناتومی، فیزیولوژی و فارماکولوژی است. موسسات وابسته به دانشکده پزشکی عبارتند از آموزشگاه عالی پرستاری و بهیاری، مراکز پزشکی ثریا (کاشانی)، خورشید فيض و امین. دوره لیسانس و فوق لیسانس علوم آزمایشگاهی، دانشکده پزشکی تربیت تکنسین های رادیولوژی، کاردیوگرافی، الکتروآنسفالوگرافی تغذیه، نوتوانی و تکنسین اتاق عمل كمك بهیار را نیز داراست.

وقتی از برنامه های کلی دانشکده پزشکی سخن به میان آمد، رئیس این دانشگاه با تاکید بر اینکه دانشکده پزشکی کلیه موفقیت های خود را مرهون زحمات و توجهات خاص آقای دکتر قاسم معتمدی رئیس دانشگاه و اعضاء کادر آموزشی آن است اظهار داشت:

دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان که باسابقه ترین دانشکده دانشگاه است و نحوی شایسته وظائف خطیری که در مورد آموزش دانشجویان دانشکده پزشکی پرستاری، علوم آزمایشگاهی دوره های تخصصی، فوق لیسانس و خدمات درمانی به عهده دارد جامه عمل پوشانده و دائما خود را با تحولات عظیمی که در همه شئونات اجتماعاتی به وقوع پیوسته وفق داده است و همیشه می کوشد تا وظائف خود را در تعلیم و تربیت هر چه بهتر جوانان به نحو احسن انجام دهد.

دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان سعی نموده در آموزش پزشکی تحولاتی بوجود آورد که این تحولات مخصوصا در قسمت برنامه علوم باید مورد توجه همگان قرار گیرد و برنامه دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان جزو برنامه های پیشنهادی وزارت علوم و آموزش عالی انتخاب شده است.

سال گذشته گروههای شش گانه دانشکده پزشکی در امر کنفرانسهای علمی و پژوهشهای مهم فعالیت چشمگیری داشته است. جمعا ۷۷ کنفرانس علمی توسط استادان داخلی و خارجی برای استادان و دانشجویان ترتیب داد که ۲۵ کنفرانس آن توسط استادان عالی مقام دانشکده های پزشکی ممالک مترقی جهان بوده است.

از لحاظ پژوهشی جمعا ۷۹ برنامه تحقیقاتی داشته که در حال اجراست که نتایج این تحقیقات در کنفرانسهای بزرك علمی مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

سال گذشته ۱۶ نفر به کادر آموزشی دانشکده پزشکی اضافه شده که این گروه در زمره تحصیل کرده های ممتاز دانشگاههای خارج می باشند و دوره های تخصصی خود را در عالیترین دانشگاه ها طی کرده اند. سال گذشته در امتحانات عمومی تخصصی وزارت علوم داوطلبین دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان موفقیتهای شایان توجهی داشته اند که این موفقیتها مورد تقدیر وزارت علوم و آموزش عالی قرار گرفته است.

سال گذشته در راه تکامل هر چه بیشتر مراکز پزشکی دانشگاه گامهای موثری برداشته شد و بازده این مذاکره واقعا جالب توجه بود. بر طبق آمار منتشره در سال گذشته مراکز پزشکی دانشگاه ۱۸۱۹۵   بیمار را بستری کرده است و ۳۳۶۰۳۵ بیمار درمانگاهی داشته و ۹۱۵۹ عمل جراحی و ۴۷۶۲ زایمان انجام داده و در کلیه مراکز پزشکی دانشگاه ۱۳۰۸۸۰ آزمایش داشته و ۵۲۸۹۴ مورد رادیولوژی و ۶۳۲۸ مورد الکتروکاردیوگرافی و ۱۴۵۶۲ مورد رادیوتراپی. این آمار خود گویای تلاش همه جانبه پزشکان و دانشجویان پزشکی و پرستاری است و نمایانگر تحول همه جانبه و غیر قابل انکاری که در دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان به وقوع پیوسته است.

از سال گذشته بخش جراحی مغز اعصاب با فعالیت بی نظیری در مرکز پزشکی ثریا شروع بکار نمود ودستگاههای کاتترایزاسیون، ایزوتوپ، رادیوم و اتوآنالایزر را به واحدهای درمانی وارد که در حال نصب می باشد. سال گذشته در دانشکده پزشکی علاوه بر کنفرانسهای مهم علمی کنفرانس مهم ملی و میهنی ترتیب یافت و همچنین انجمن فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی نیز تشکیل شد. در سال گذشته متجاوز از ۵۰۰۰ اسلاید آموزشی در گروههای مختلف دانشکده پزشکی به نمایش گذاشته شد.

برنامه های سال آتی

از آقای دکتر علی نواب پیرامون برنامه های سال آینده سوالی می کنیم و پاسخ این است که در سال آینده دانشکده پزشکی برنامه های آموزشی و پژوهشی خود را بیش از پیش گسترش خواهد داد و تاکید زیادی در امر پژوهش های علمی در گروههای مختلف خواهد داشت و برنامه دوره شش ساله پزشکی را همانطور که برنامه ریزی نموده و از طريق وزارت علوم ابلاغ گردید به نحوی شایسته اجرا خواهد کرد.

سال آینده در دانشکده پزشکی فوق لیسانس فیزیولوژی، فارماکولوژی، بافت شناسی و تشریح دائر خواهد شد. و در دوره های تخصصی که هم اکنون ۹۰ نفر به فراگرفتن تخصص های مختلف مشغول هستند تغییرات همه جانبه داده خواهد شد و بر این دوره ها افزوده می گردد و کیفیت تخصص های مختلف دانشکده پزشکی بالا خواهد رفت. و در سال آینده در رشته های جراحی اعصاب، بیماریهای اعصاب و رادیوتراپی دستیار جدیدی تربیت خواهد شد. از نظر ساختمانهای جدید، در اواسط سال آینده بیمارستان ۲۵۰ تعد خوابی زنان و مامائی و ۲۰۰ تختخوابی اطفال مرکز پزشکی امين افتتاح خواهد شد و ۴۵۰ تخت به تعداد تختخواب های درمانی مراکز پزشکی دانشگاه اضافه خواهد شد. و همچنین در سال آینده کوشش خواهد شد که ساختمان بیمارستان ۸۵۰ تختخوابی دانشگاه (بیمارستان الزهرا فعلی) با تلاش بیشتر ادامه یابد تا زودتر آماده بهره برداری شود. و امید میرود ساختمان جدید آموزشگاه عالی پرستاری نیز آماده بهره برداری گردد.

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان در پایان گفتگو اظهار امیدواری می کند که استادان و دانشجویان این دانشکده از همه امکانات موجود نهایت بهره برند و در کار آموزش و پژوهش و فراگیری تلاش و جدیت همه جانبه ای داشته باشند. دکتر نواب می گوید : امیدوارم استادان با مطالعه و تحقیق هر چه بیشتر پدیده های جدید علمی را به دانشجویان بیاموزند و دانشجویان نیز با ایجاد رابطه هر چه بیشتر با استادان و دانشگاه در راه پیشرفت و تعالی همراه باشند و از نقش حساس خود در پیشبرد کشور بسوی هدف ایده آل غافل نباشند. رئیس دانشکده پزشکی اظهارامیدواری می کند که جلسات گفت و شنود بين استادان و دانشجویان در حد اعلای خود تشکیل گردد و نتایج این گفتگو رهنمون دانشگاه در راه هدف مقدسی که دنبال می نماید قرار گیرد.

منابع:

- نشریه اخبار دانشگاه در سال 1354

- گروه تدوین تاریخ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان